Veipimine “pole ohutum” suitsust kui on vaja minna operatsioonile

Vastupidiselt üldisele arvamusele, et veipimine on tervislikum alternatiiv tubakat sisaldavatele sigarettidele, sisaldab e-suitsu vedelik nikotiini, mis omakorda suurendab operatsiooni ja anesteesiaga seotud komplikatsioone – vähemalt nii väidab Ameerika Anesteesiaõdede Assotsiatsioon* (AANA – American Association of Nurse Anesthetists). 

U.S. Surgeon General (USA Tervisevaldkonna juht)*  raporti kohaselt on e-sigarettide kasutamise sagedus tõusnud murettekitavalt kõrgeks. Raport viitab terminile “e-sigarett”,  et viidata kõigile neile toodetele, mis elektrooniliselt edastavad nikotiini. Tarbijad ja edasimüüjad nimetavad neid veel: “e-cigs,” “cigalikes,” “e-hookahs,”vape pliiatsid,” “veiperid,” ja nii edasi. Enamik e-sigarette sisaldab nikotiini, mis võib põhjustada sõltuvust.

“E-sigarettides leiduv nikotiin ja tubakas suitsudes on see, mis halvendab haavade paranemist, suurendab anesteesia riske ja võib põhjustada rida teisi komplikatsioone operatsioonil olevatel ja operatsiooni järgsetel patsientidel,” väitis AANA president Bruce Weiner, DNP, MSNA, CRNA.
“Vaatamata sellele, et veipimist tajutakse tervislikumana ja  alternatiivina tubakat sisaldavatele sigarettidele, sisaldab e-suitsu vedelik nikotiini, mis omakorda suurendab komplikatsioone operatsioonil ja post-op taastumisperioodil. Tavapraktika järgi peaksid patsiendid lõpetama tubaka sigarettide suitsetamise paar nädalat enne  ja pärast operatsiooni, kuid kas sellel ajal võib kasutada e-sigaretti? Vastus on ei,” ütles Weiner.

Nikotiin võib vähendada teiste ravimite efektiivsust või mõjutada nende toimimist. Nikotiin võib mõjutada ka paranemist ja põhjustada infektsiooni ning suuremat operatsioonijärgset ebamugavust. Kuigi soovituslik ja kõige kasulikum on  pikem suitsu ja e-suitsu vaba periood enne anesteesiat ja operatsiooni, siis isegi 12-24 tundi enne operatsiooni tehtud suitsu / e-suitsu katkestus võib suurendada keha võimet juhtida hapnikku elutähtsatesse organitesse ja kudedesse.

“Vahet ei ole kas sa suitsetad või veipid, ole oma arstiga või operatsiooni läbi viiva meedikuga täiesti aus oma tervisekäitumise ja haigusloo osas. Patsiendid peaksid enne operatsiooni avaldama arstile kõik võimalikud allergiad, ravimid, toidulisandid, rohud ja muud ained mida võetakse lisaks nikotiini tarbimisele, et arst saaks määrata õige raviplaani ja kiirendada paranemist,” sõnas Weiner.

Veipimise ja suitsetamise lõpetamisel on kohesed ja pikaajalised kasutegurid igas vanuses.

Artikli täispikk versioon inglise keeles: American Association of Nurse Anesthetists (AANA). “Vaping ‘no better’ than smoking when surgery is needed.” ScienceDaily. ScienceDaily, 15 November 2017.
*Terminid ja ametkondade nimetused on jäetud parema arusaamise huvides tõlkimata või on antud lihtsustatud kujul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga