D-vitamiin võib kiirendada põletuste paranemist

Harrogate’is toimuval igaastasel Endokrinoloogide seltsi konverentsil esitatud uurimistöös väidetakse, et raskete põletushaavadega patsientidest paranevad edukamalt need, kelle D-vitamiini tase on kõrgem. See uurimistöö on esimene, mis püüab selgitada D-vitamiini rolli põletusvigastustest taastumisel ja väidab, et D-vitamiin toidulisandina võib olla soodne ja lihtne viis patsiendil kiiremalt ja edukamalt paraneda põletuskahjustustest.

Kuigi viimase 10 aasta jooksul on põletusravi efektiivsuses tehtud edusamme, on paljudel patsientidel põletusvigastusest taastumine väga vaevaline. Komplikatsioonid võivad varieeruda alates pikenenud haavade
paranemisest kuni infektsioonini. Raskete põletushaavadega patsientidel on väga suur infektsiooni oht, mis võib lõppeda eluohtliku sepsisega. D-vitamiinil on teada antibakteriaalsed omadused, mis võivad hoida ära / piirata infektsiooni ja selle ulatuslikku levikut ning seeläbi kiirendada põletushaavade paranemist.

Professor Janet Lord ja Dr Khaled Al-Tarrah (Institute of Inflammation & Aging in Birmingham) hindasid oma uurimistöö jaoks raskete põletushaavadega patsiente ühe aasta jooksul, kus kõrvutati nende paranemise protsess nende D-vitamiini tasemega. Uurimuse tulemusena leiti, et kõrgema D-vitamiini tasemega patsientidel oli parem paranemisprognoos, vähem komplikatsioone ja armistumist. Uurimuse andmetest selgus, et põletusvigastusega patsientidel on D-vitamiini tase pigem madal ja et kohesel D-vitamiini manustamisel peale põletusvigastust võiks olla suur kasu patsiendi tervenemisele, sealhulgas tugevam antimikroobne aktiivsus välistamaks infektsiooni ja kiirendamaks põletushaava paranemist.

Professor Lord:”Ulatuslikud põletushaavad vähendavad D-vitamiini taset kardinaalselt ning selle vitamiini kehasse tagasi viimine võiks olla ohutu, soodne ja efektiivne meetod põletusvigastustega patsientide ravis.”

D-vitamiini lisamise efektiivsust antud olukorras tuleb veel kinnitada kliiniliste uuringute kaudu. Professor Lord ja tema meeskond püüavad hetkel välja selgitada miks tekib järsk D-vitamiini kadu koheselt peale põletushaavu ja kuidas seda ehk tulevikus vältida. Väidetavalt ei vähenenud D-vitamiini tase kehas võrdeliselt põletuse raskusastmega, seega vitamiinitase võib oluliselt väheneda ka väiksema põletuse korral.

Artikli täispikk versioon inglise keeles: Society for Endocrinology. “Vitamin D may be simple treatment to enhance burn healing.” ScienceDaily. ScienceDaily, 6 November 2017.
Pildi allikas: pexels.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga