Nelja sprei esmaabi

Olmetraumad ja vigastused

Sagedasemateks vigastusteks, millega inimesed kokkupuutuvad, on: verejooksud, põrutused ja põletused. Enamasti on nende traumade esmaabi lihtne ja sellega saavad inimesed ise hakkama. Selles esmaabivahendite segmendis on toimunud teatav muutus, mille võiks kokku võtta nelja spreiga. 

Tuleviku tehnoloogia

Ehk olete näinud sarja “Star-Trek”  või siis filmi “Pilveatlas”, kus naha regeneratsiooniseadmega ravitakse haavu sekundite, mitte tundide või päevadega? Võiks ju arvata, et meie tehnoloogiline areng on meid viinud sellise seadme leiutamiseni, aga tundub, et veel ei ole. Kuuldavasti käib NASA’l ja GroK Technologies ettevõttel koostöö sellise seadme arendamiseks ja Saksamaa ettevõte Coldplasmatech arendab analoogi läbi Külm plasma tehnoloogia. Ilmselt ei tasu neid tehnoloogiaid lähimatel aastatel oodata ja lootus, et need mõistliku hinnaga tavamüüki jõuaksid lähima 10 aasta jooksul on üsna ebarealistlik. Kuid midagi on meil siiski juba praegu olemas, mis on mõistliku hinnaga ja mis on efektiivsed.

1. Haavaplaastri sprei alternatiiv

Maailmas müüakse igal kuul miljardeid haavaplaastreid. Neid on erinevas mõõdus, materjalis, funktsioonis, erinevused haavapadja koostises ja pakendites. Olenemata sellest, kas nad on immutatud aaloega, omavad hemostaatilist efekti, nendes on alumiiniumkiht või sisaldavad mõnda muud aktiivainet, jääb nende tööpõhimõte samaks, see on haavapadjaga sulgeda verejooks ja kaitsta haava teatud perioodi (enamasti 20  – 120 min).  

Spreiplaastrid  jagunevad peaasjalikult kaheks, ühed mis tekitavad õhkõrna polümeerkihi haavale ja selle ümber (nagu “second-skin” polüuretaan haavaplaastrid) ja tulevad peale 2-3 pesu maha.  Teine spreiplaastri tüüp on hemostaatilise agendiga, mis reageerib vedelikuga kokkupuutes ja haavale pihustades koaguleerib verejooksu  ja tekitab loomuliku kärna.  

Spreiplaastrite eelised: Kiire kasutamine, ei jäta prügi, ei jäta liimijälgi, ei põhjusta liimist tingitud kohtallergiat, esteetiline, ühest spreist jätkub 50-100 haava jaoks.

Pildil hemostaatiline sprei Verepeataja 80ml

Silmad ja haavapuhastus

Lõviosal inimestel ei satu silma metalli või happelist keemiat, kuid erinevat tolmu ja puru ning muud mustust võib silma sattuda üsna tihti, eriti just tolmustes töökeskkondades, aiatöödel või lastel mänguväljakul. Sellisel juhul ei ole mõistlik osta endale ühekordset ja kallist silmaloputust – on olemas hoopis midagi lihtsamat.

2. Silma- ja haavasprei

Silma- ja haavasprei on multifunktsionaalne toode. Kui näiteks käehaava puhastamine jooksva vee all on lihtne, siis silmast mustuse välja uhtumiseks on jooksev kraanivesi liiga karm ja enamasti pole kraanivesi ka piisaval puhas ja see võib silma kahjustada. Silma- ja haavasprei aga pihustab õrnalt füsioloogilist lahust, mille pH on silma naturaalse pH tasemega väga sarnane ja mustuse välja uhtumine võimalikult silmasõbralik. Lisaks sellele on antud toode kasutatav tavaliste haavade peal, mustuse eemaldamiseks enne verejooksu sulgemist, et vältida mustuse jäämist suletud plaastri alla.

Juhul, kui silma läheb metalliosakesi või happelisi ühendeid, siis tuleb kasutada ühekordseid silmaloputusi, sest need pakuvad pikema-ajalist ja ühtlast loputust (üks 500ml pudel loputab 1,5 minutit).

3. Hüdrogeel põletuse esmaabiks spreina

Burnshield Hüdrogeel on üks kõige efektiivseimaid põletushaavade esmaabivahendeid maailmas. Burnshield on efektiivne nii päikese, elektri kui keemilise põletuse korral, kui ka I-, II- ja III astme põletuste esmaabiks. Toodet saab kasutada ka näiteks haavade ja putukahammustuste desinfitseerimiseks. Mõned kliendid on kasutanud seda ka lastel tuulerõugete punnide leevenduseks, sest toode sisaldab teepuuõli ja selle jahutav efekt pakub leevendust muidu sügelevale nahale ja kaob vajadus kratsida.  
Päikese põletuse korral pihustada õrn kiht kuumakahjustuse saanud nahale ning vajadusel korrake (kui piserdatud kiht on ära kuivanud), kuni naha tundlikkus ja valulikkus on kadunud ja nahk on maha jahtunud. 

4. Külmasprei põrutuste ja nikastuste esmaabiks

Kui nikastus, põrutus või muu muljumine on juhtunud jäsemega, siis külmasprei on parimaks abimeheks . Olgu öeldud, et pea ja kaelapiirkonnas ning limaskestadel ei tohiks külmaspreid kasutada, sest selle tugeva toime tõttu on võimalik põhjustada lisavigastusi. Pihustada tuleks 15-20 cm kauguselt 3-5 sekundi jooksul, mis viib naha 0°C temperatuurini. Eesmärk on peale nikastust või põrutust hoida ära paistetuse teke (Olgugi, et näiteks paistetus käitub kui loomulik lahas, fikseerides vigastuse), kuid tegemist on valuliku ja olenevalt ülejäänud tervislikust seisundist, potentsiaalselt ohtliku reaktsiooniga. Külmasprei kasutamine esimeste minutite jooksul peale vigastuse teket, aitab ära hoida esmase paistetuse, võimaldab vigastuse fikseeriva sidemega siduda ja vajadusel läbi sideme veel teha külmateraapiat kuni vaeguse kadumiseni või traumapunkti jõudmiseni.

Kokkuhoid

Üks spreiplaaster aitab kokku hoida 50-100 haavaplaastrit. Ühest Haava-ja silmaspreist (150ml) jätkub vähemalt 30 haava ja silma loputuseks. Üks Burnshield Hüdrogeel (125ml) aitab vähemalt 30 päikesepõletuse ja vähemalt 15 raskema põletuse korral, hoides kokku põletussidemeid ja põletusplaastreid. Külmasprei (400ml) pakub esmaabi  30-40 trauma korral, hoides kokku 30-40 külmakotti. Kokkuhoid tuleneb vigastuste spetsiifikast, kuid esmaabivahendite jaoks kipub olema  kotis/kapis ruumi alati vähe ja spreid on kõige levinumate vigastuste jaoks ideaalseks kokkuhoiu kohaks. Spreid tekitavad vähem prügi ja võtavad vähem ruumi kui alternatiivid. 

Valik erinevaid spreisid

Valiku ülalmainitud spreisid nii verejooksude, põletuste, silmade, haavapuhastuse kui ka põrutuste jaoks leiate altpoolt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga