Respiraator vs Nanofiiber näomask

Originaalartikkel:  Respilon.com ( https://www.respilon.com/news/respirators-versus-nanofiber-face-masks-how-do-they-protect-you/ )

Koroonaviiruse pandeemia on endaga kaasa toonud mõned hingamiskaitsevahenditega seotud müüdid, mis levivad koos pandeemiaga. Need müüdid kätkevad endas peaasjalikuld FFP3 respiraatoreid ja nende sobivust meditsiinisektoris. Kui efektiivsed on nad võrreldes nanofiiber näomaskidega?


Probleemi keskpunkt on seotud tavaliste respiraatoritega, mille efektiivsus seisneb elektrostaatilisel filtril. Filtri elektrostaatiline laeng väheneb väga kiiresti peale vedeliku või õhuniiskusega kokkupuudet, mis vähendab maski efektiivsust märkimisväärselt.  Kui kasutaja soovib olla kaitstud, siis tuleb tal mask näolt eemaldada iga 30 minuti järel ning lasta sel kuivada, et efektiivsus taastuks. Mõned tootjad lisavad niiskuse eemaldamiseks ka aktiivsüsi, mis pikendab maski eluiga ja efektiivsust. Tootjad pakuvad välja erinevaid põhjuseid aktiivsüsi lisamiseks, et toode ei kaotaks nende klientide silmis oma väärtust. 

Elektrostaatiline versus mehaaniline filter

Võrdluseks seisneb nanofiibri efektiivsus mehaanilisel kaitsel, mistõttu nende omadused püsivad head ka niiskusega kokkupuutes. Siinkohal on mõistlik mainida, et inimese hingamine ise on niiskust tekitav ning seetõttu respiraatori efektiivsust vähendav. Nanofiibermask on aga valmistatud nõnda tihedast materjalist, et säilitab oma maksimaalse filtreeruvuse ka peale kandmist. Nanofiibermaski filtreeruvus tegelikult isegi paraneb seda kandes, sest erinevad osakesed jäävad nanofiibrisse kinni ja see muutub tihedamaks, kuid mitte nii tihedaks, et see muudaks hingamise läbi filtri raskemaks.

Juhul kui soovite end kaitsta viiruste vastu standardse respiraatoriga, siis sertifitseeritud FFP3 polüpropüleen elektrostaatiline sulapuhufilter respiraator (vastavalt EU standardile EN149) on ainus võimalus. Respiraatorite kategoorias on antud tehnoloogia ainus, mis efektiivselt filtreerib viiruseid. Tuleb siiski märkida, et respiraatorid on peaasjalikult disainitud tööliste ja  professionaalide varustuseks, mis tähendab, et nende filtreeruvus on testitud spetsiaalselt  teatud tahkete või vedelate osakestega, mitte aga mikroorganismidega. Enamike respiraatorite puhul ei ole neid luues mõeldud viirusosakeste kinnipidamisele ja kaitsevahendina ei nõua EU standardid ka sellist funktsionaalsust.

Informatsioon, et FFP3 respiraatorid annavad kaitse viiruste vastu on rohkem “soovmõtlemine”, mis põhineb järgneval eeldusel: Juhul, kui toode peab kinni parafiinõli (üks testitud ainetest), siis peab see kinni ka viirused. Osaliselt võib tõesti väita, et kui respiraator filtreerib õli, siis filtreerib see ka mikroorganisme, sest nad liiguvad läbi õhu piiskadena, mis tekivad köhimisel, rääkimisel ja hingamisel. Tänu sulapuhu kihtidele, on enamike FFP3 respiraatorite tihedus piisav, et viiruseid filtreerida, kuid see efektiivsus on võimalik vaid hingamismugavust ohverdades, sest filter peab olema äärmiselt paks ja tihe. 

Problemaatiline ventiil

Tavaliselt on FFP2 ja FFP3 respiraatoritel nn väljahingamise ventiil, läbi mille saab inimene hingata terve päeva jooksul. Ventiil muutub aga probleemseks, kui respiraatorit kasutatakse viiruste ja bakterite kaitseks, sest mõnede tundide jooksul suudavad patogeenid sellest läbi tulla. Ventiil ei ole respiraatoril selleks et filtreerida, vaid selleks et vähendada õhuniiskust ja hoida respiraator seest kuiv ning seeläbi pikendada selle elektrostaatilise filtri efektiivsust ja oleks mugavam kanda. Mida kõrgema klassi efektiivsusega toode on, seda enam on hingamine takistatud nendel toodetel, millel ventiil puudub. Seega aitab ventiil vähendada respiraatori sisse kogunevat sooja õhku, mistõttu seda kasutatakse just soojades ja niisketes töökohtades nagu näiteks klaasi-ja metallitööstused.

Kaitseks tahkete osakeste (tolm, sudu, õietolm) eest, mis ei tohiks inimese hingamisteedesse sattuda, on FFP3 respiraator ventiiliga sobiv kaitsevahend. Sellele vaatamata, ei ole need professionaalseks kasutuseks disainitud respiraatorid mõeldud kasutajat kaitsma püsivalt tema ümber oleva keskkonna eest. Esmapilgul ei tundu see just oluline detail, kuid kui arvestada nende kasutamist koroonaviiruse kaitseks, siis see muutub väga oluliseks.

Ei ole kokkusattumus, et asjakohased standardid määravad ära kaitsevahendid erinevates valdkondades, näiteks meditsiiniliseks kasutuseks on nn kirurgilised näomaskid, mille eesmärk on kaitsta teisi maski kandja eest, et arst ei levitaks piisknakkust oma patsientidele olukorras, kus arst võib kanda viirust ja olla nakkav, kuid sümptomid puuduvad ja ta ei pruugi seda ise teada.

Kuidas kaitsta meditsiinipersonali ja patsiente

Kokkuvõtteks saab öelda, et FFP3 respiraatorid, millel tavaliselt peab olema ventiil, ei ole sobilikuks kaitsevahendiks meditsiinipersonalile. See võib kaitsta osaliselt maski kandjat, kuid mitte tingimata inimesi tema ümber.  Potentsiaalne nakatatud eesliini meditsiinitöötaja võib levitada viirust läbi väljahingamisventiili.  – enese teadmata, kontrollimata ja palju suuremas kontsentratsioonis.

Kasutame seda infot praeguses situatsioonis: arstil pole aimugi, et ta on nakatunud ja vaatab läbi võimaliku koroonaviiruse kahtlusega patsiente. Kui nende testitulemus on negatiivne, võib haiglasse tulek panna nad olukorda, kus kaitsevahendeid, respiraatorit, kandev arst, nakatab neid viirusega. See risk  mõjutab peaasjalikult inimesi, kellel on nõrk immuunsus ja kroonilised haigused. Seetõttu oleks mõistlik, et meditsiinitöötajad ei kasutaks “väljahingamise” ventiiliga respiraatoreid ja haiglate ning kliinikute varustamine selliste respiraatoritega on märk asjakohase info puudumisest.

Sellegi poolest on ilma ventiilita respiraatoritel samuti mitmeid puuduseid: enamasti ei ole hingamisefektiivsus piisav (raske on läbi nende hingata), nad ei ole mugavad (nende raskuse ja jäikuse tõttu), nende suuruse tõttu on neid kehv ladustada ja nende hind ei ole tavaliselt kõige soodsam. 

Vastupidine näide on nanofiiber kaitsevahendid, mis suudavad kinni pidada ka väikseimad osakesed mehaaniliselt. See on võimalik tänu miniatuurse “sõelale”, mis suudab kinni pidada ka vaid mõne mikromeetri suuruseid osakesi. Nanofiiber kaitsevahendid on üldjuhul soodsamad kui FFP3 respiraatorid ja need säilitavad oma efektiivsuse olenemata niiskusastmest. Tänu nanofiiberkiudude äärmuslikule tihedusele, saab filtermaterjal olla oluliselt õhem kui sulapuhufiltril, mis võimaldab inimesel palju kergemalt hingata. Seetõttu ei ole neil tarvis ka ebaturvalist  “väljahingamise” ventiili, garanteerides kõrgeima kaitse ja usaldusväärsuse.

Vananenud standardid

Paljud inimesed küsivad, miks nanofiibermaskidel ei ole FFP3 sertifikaati, kui nad filtreerivad osakesi ja mikroorganisme palju kõrgema efektiivsusega kui professionaalseks kasutamiseks mõeldud respiraatorid. Põhjus on lihtne – sest nanofiiberkiud on nii õhukesed, et parafiinõli, mida kasutatakse testimisel, pääseb läbi. Kaitsevahenditel professionaalseks kasutamiseks oleks see puuduseks, kuid kaitsel viiruste vastu ei oma see tähtsust. Seetõttu on FFP2 kategooria nanofiibertoodete jaoks piisav, mille juurde kuuluvad viiruste ja bakterite filtreeruvus efektiivsust tõestavad testid (RespiPro maskide puhul on need teostanud American Institute Nelson Labs). Vaidlus nanofiiber ja ametliku nõrgema FFP kategooria maskide efektiivsuse tulemuste osas on põhjustatud ka vananenud standardites. Need standardid kutsuti ellu aastaid tagasi, kui inimesed polnud veel nanofiibermaterjalist teadlikud ning ei arvestanud uusi materjale ja tehnoloogiaid, mis kombineerivad mugavuse ja efektiivsuse palju paremini. 

Järeldagem, et meditsiinipersonali väljaõpe, mis kätkeb kaitsevarustuse kasutamist, on samuti teatud juhtudel aegunud. Väljaõpe põhineb tihti dogmadel, mis praeguseks muutunud, kuid mille ilmingud ei ole veel tervishoidu jõudnud. Seetõttu ei ole see arstide süü, et nad ei saa korrektset infot kaitsevahendite õige ja korrektse kasutamise kohta. Olukorra parandamiseks instrueerib RESPILON oma edasimüüjaid teavitama meditsiinitöötajaid nende enda ja patsientide kaitsevahendite osas. 

Näomask RespiPro valge (anti COVID-19)

3.59 (ilma km: 2.94 )

RespiPro poolnäomask on toodetud spetsiaalselt COVID-19 viiruse kaitseks. WHO soovitustele vastavalt omab mask FFP2 nominaalset kaitsefaktorit. ( edasimüüjatele müüme täiskarbiga N50)

Tootekood: RESW Kategooriad: , Sildid: , , , ,
Loe edasi

Kaitsemask RespiPro Carbon (Must) N3

12.20

Toode on mõeldud viirusvastase kaitsena ühekordseks kasutamiseks (kuni 8 tundi). Õietolmu, sudu jms kaitseks võib toodet kasutada korduvalt.

Tootekood: RESB Kategooriad: , Sildid: , , , , ,
Loe edasi

Veel lugemist

Soodsad esmaabitooted

Esmaabivahendite soodsus ei pruugi peegelduda ostuhinnas.

D-vitamiin võib kiirendada põletuste paranemist

...uurimistöös väidetakse, et raskete põletushaavadega patsientidest paranevad edukamalt need, kelle D-vitamiini tase on kõrgem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga