Esmaabi ja lapsed

Text source (partly referred): https://learn.eartheasy.com/articles/teaching-my-child-first-aid-6-essentials/       Author: Robin Jacobs


Arutelu, kuidas käituda võimalike õnnetuste ja hirmsate stsenaariumite korral, toimub peres tavaliselt siis kui lapsed magavad või on koolis/lasteaias. Soovime oma lapsi kaitsta hirmude eest ja lasta neil “olla lihtsalt lapsed”, mängida ja kasvada teadmisega, et vanemad hoiavad kõik hirmsa eemale. 

Erinevaid hädaolukordi võib ette tulla igas peres ja isegi kui peres on rohkem liikmeid, siis stressisituatsioonis ei pruugi olla kõige teadlikum inimene alati kõige efektiivsem. Selleks, et kõik pereliikmed oleksid võimalike hädaolukordade ja õnnetuste korral kaitstud, peaksid kõik pereliikmed teadma, mida antud olukorras teha – sh lapsed.

Kui oma laps peaks olema koos ebakompetentse abiandjaga, siis lapse elu võib sõltuda tema enda edasistest sammudest. Juba väga varakult suudavad lapsed õppida tegema hädaabikõnet ja andma esmaabi baasvõtteid. Laste kiiret taipu piiravad vaid nende füüsiline suutlikkus ja emotsionaalne tasakaal.

Vanemana pean tundma end esmaabi valdkonnas mugavalt ja piisavalt kompetentsena. Sellisel juhul saan vajalikke esmaabivõtteid kaasata meie pere igapäeva seiklustesse, ilma last hirmutamata või väsitamata teda tüütute teoreetiliste õppetundidega. Kogu esmaabi on seotud inimkehaga ja  inimkeha on põnev ja huvitav!

Robin Jacobs:  “Kui ma olin oma tütre Alice’i (5) ja tema sugulase Zoe’ga (8) puhkusereisil, siis need kaks olid pidevalt teineteisega raksus ja ei suutnud rahumeelselt koos mängida. Kuid 3-tunnise paadisõidu ajal olin tunnistajaks ootamatule stseenile: Alice komistas ja lõi paadis oma pea vastu metallpiiret, mis põhjustas suure punase paistetuse tema otsmikule koos hulga pisaratega. Zoe viskas koheselt käest oma raamatu (mida ta oli tusaselt oma nurgas juba pikemat aega lugenud) ja küsis jääd. Ettevaatlikult  pani ta jää plastikkotti, mille mähkis t-särgi sisse  ja palus Alicie’il istuda tema kõrvale ning hoidis mõne minuti külma Alice’i otsaesisel, ise kontrollides, kas tema tegemisest ka abi on olnud ning päris Alice’ilt sõbralikult, kuidas ta end tunneb. Mõni päev hiljem lõi Zoe oma varba valusasti ära, mille peale reageeris Alice  kiirelt ja tõi jääkuubikud – ise täis elevust, et sai võimaluse ka arsti mängida. Aitamine tekitab hea tunde, kellegi reaalse valu leevendamine tundub tähtis ja täiskasvanulik.  Õppides ära mõned esmaabivõtted, saab laps palju enam kui ettevalmistuse vigastuse korral: see aitab arendada nende kaastunnet, enesehinnangut ja anda eesmärgi tunnetuse.

1. Maailm on sinu klassiruum: kasuta igapäevaseid kogemusi.

Alustada tuleks siis, kui nad on käima õppinud. Iga kriimustus, ninaverejooks ja kukkumine on õpetushetk.  Sõnaliselt kirjelda igat tehtavat sammu: “Esmalt surun natuke haavale, et verejooks peatada, seejärel loputan õrnalt veega või vastava vahendiga, et mustus haavast välja läheks, seejärel paneme sideme, survesideme või plaastri piisavalt tugevalt, et verejooks peatuks.” Ütle välja ka see, kuidas sa mõtled: “Kui sa rattaga tänaval kukkusid, siis vaatasin mõlemale poole, et ühtegi autot ei tuleks, enne kui kontrollisin sinu teadvusel olekut.”

Võimalik, et üks tähtsamaid oskusi, mida lapsele eeskujuna näidata, on rahu ja tasakaalukus kui laps on end vigastanud. Näita neile, kuidas teha üks sügav sisse-väljahingamine, et võimalikku paanikat vähendada.

Meie laevareisil oli Zoe koheselt valmis jääd küsima, sest ta mäletas oma varasemat õppehetke, kus üks tema vanematest seletas, miks nad asetavad jääd  tema põrutada saanud jäsemele. Teda aidati õrnalt ja meeldivalt ning tänu sellele andis ta abi samalaadselt ka Alice’ile. Eelkõige muutis esmaabiandja roll Zoe enda tuju ja võimaldas tal igasugune varasem ärritus endast välja lasta ning keskenduda.

Source: elitebags.es

2. Hoidke lõbusat meeleolu

Lapsed õpivad kõige paremini, kui nad tunnevad end vabalt ja mänguliselt. Rääkides tõsise tooniga, kuidas ema ja isa saavad raskelt  vigastada hüpoteetilises õnnetuses, võib põhjustada lapses ärevust ja ängistust, mida ta võib-olla oskab sõnadesse panna, aga võib-olla ka mitte.
Vältige lapse ülekülvamist korduvate õudusjuttudega, kui kõneall oleva õnnetuse võimalikkus on väga väike. Selle asemel kaasake neid “arsti/patsiendi” mängudesse, mis neile loomupäraselt meeldib, kusjuures ise teesklete patsienti ja kirjeldate lapsele oma sümptomeid. Kasutage näiteks ketšupit vere asemel, valgeid kaltse sideme asemel, toppige sokk varrukasse, et imiteerida paistetust ja nii edasi. Võtke aega ja olge loomingulised.

Vahetage ka rolle, et laps õpiks käituma nii patsiendi kui abistajana. Kuigi kasutate õppemeetodina mängu, siis olge täpsed  ja selgesõnalised, mis puudutab esmaabivõtete omandamist. Kui nad on edukalt demonstreerinud erinevaid oskusi, siis kiitke nende arengut ja märkige ära, et nüüd oskavad nad anda efektiivset esmaabi. See teadmine võib anda neile just selle vajaliku enesekindluse, mida hädaolukorras on vaja. Ühel hetkel võiks lapse läbida ka lastele mõeldud “päris” esmaabikoolitus, et oskusi lihvida ja harjutada koos teiste omaealistega.

Vaadake lapsega koos läbi oma esmaabivahendid ning hankige endale mõned lisarullid sidet, haavatampoone ja kinnitusteipi, et laps saaks harjutada päris vahenditega. Mida väiksem laps, seda enam põnevust pakuvad talle päris esmaabivahendid. Organiseerige oma esmaabikomplekt arusaadavalt, et laps leiaks tuttavad vahendid võimalikult kiiresti. Aitaks ka illustreeritud brošüür või raamatuke, mida vajadusel õlekõrrena kasutada. Arutage ja vaadake illustreeritud brošüüris olevaid pilte ja selgitage selle pildi all mõeldud reaalset esmaabivõtet või olukorda.


Päästa elusid mobiiliäppiga !

Cederroth mobiiliäpist leiate peamiste esmaabivõtete piltjuhendid  vastavalt patsiendi vanusele:

0-1a vanusele / 1-12a vanusele / 12a + vanusele 


Kliki mobiilile, et siseneda tootjalehele ja app oma telefoni või tahvlisse laadida. Alternatiiv on kasutada AppStore või Google Play keskkonda ja laadida alla “Cederroth First Aid”


Source: pixabay.com

Esmaabikoolitus lastele

Rahvakoolitus – ELU pakub erinevaid esmaabikoolitusi ja sh esmaabikoolitust lastele. võtke ühendust koolitajatega ning andke oma soovist teada.

Uuri lähemalt laste esmaabikoolituse kohta

3. Õpetage lapsele kuidas abi kutsuda ja olukorda kirjeldada.

Sageli kõige olulisem asi, mida laps kriisiolukorras  teha saab, on kutsuda abi. 112 numbrile helistamise õpetamiseks ei ole laps kunagi liiga noor. Laske lapsel puudutada telefoni nuppe, et harjutada ja meelde jätta õige numbrite järjestus – seejuures ärge unustage rõhutada, et sellele numbrile ei tohi kunagi helistada mängimise või uudishimu korral.  Mobiiltelefonide ajastul on olukord veidi keerulisem:lapsed peavad suutma mälu järgi teatada ka täpse aadressi, sest on mobiiltelefone ja asukohti, kus automaatne  asukoha tuvastamine ei ole täpne. Siin tuleb mängu teie loomingulisus, pange numbrid ja aadressid luuletuste või laulude sisse ja laulge neid regulaarselt.

Millal helistada?
Lapse jaoks: Helista siis, kui ei ole täiskasvanut juures, et aidata või olukorda hinnata. Laps ei peaks kunagi hakkama kahtlema,  kas tasub 112 operaatorit “segada”, kui miski tundub väga valesti ja laps kardab. Situatsiooni hindamine käib käsikäes koos hädaabikõne tegemisega: õpetage lapsele sõnavara erinevate vigastuste ja haiguste kirjeldamiseks. Lapsed peaksid hetkeseisu hindamist harjutama, et olukorra tekkides oleks abi kutsumine kiire ja efektiivne.

Ohutus. Võtke hetk ja veenduge, et vigastatu ümbrus oleks ohutu: on kuskil elektrijuhtmeid, purunemisohtlikke konstruktsioone, liikuvaid sõidukeid, kukkumisohtlikke esemeid?  Kui ümbrus on ohtlik, siis kutsuge abi enne, kui hakkate patsienti abistama.
Teadvus. Räägi vigastatud inimesega. Kas nad vastavad Teie küsimustele? Kas nad tunduvat olema ärkvel või teadvuseta?  112 operaator peab teadma, kas patsient on teadvusel või mitte.
Hingamisteed. Kui vigastatu on teadvuseta, siis kallutage ta pea ettevaatlikult taha poole, et keel ei blokeeriks hingamisteid. Kui sinu laps saab seda sinu peal mõned korrad harjutada, siis päris olukorras ei tundu asi tema jaoks veider ja ta on enesekindlam.
Hingamine. Harjutage ka hingamise kontrollimist läbi rollimängu: mängides “patsienti”, palu lapsel oma hingamist hinnata  väga vaikselt ja rahulikult hingates või kui hoiad hinge kinni mõned kümned sekundid. Seejärel saab laps “patsiendi” seisukorrast “teavitada operaatorit”.
Aga kui näiteks telefoniliin või võrk on maas?  Mitmed katastroofid või õnnetused stsenaariumid võivad luua olukorra, kus abi kutsuda telefoni teel pole võimalik. Sellisel juhul tehke ajurünnak ja proovige leida loomingulisi viise abi andmiseks ja leidmiseks. See on ka üks põhjus, miks ei tasu lapsele sisendada absoluutset hirmu võõraste ees, sest võõras võib sellises olukorras olla päästev õlekõrs. Rääkige lapsega, milliste naabrite uksele peaks esimesena koputama ja kui kedagi ei ole, siis kuidas kutsuda appi täiesti võõras mööduja.

4. Alates neljandast eluaastast saavad lapsed hakata õppima esmaabi baasvõtteid.

Läbige esmalt ise esmaabikoolitus, et lapsele õpetatav teave ja meetodid oleksid ajakohased ja õiged.  Alustage järk-järgult nende võtete kaasamist “tõsisemate mängude” juures. Väiksemate lastega alustage ettevaatlikult ja usaldage oma instinkte, et määrata ära lapse vastuvõtlikkuse tase tema erinevates arengujärkudes. Alustage baasteadmistega ja minge keerulisemaks vastavalt lapse võimele teadmisi ja võtteid  omandada.

Lapsed võivad regulaarselt harjutada:

  • Veritsevale haavale surve tekitamist (surumist)
  • Külmakoti / jää asetamist paistetusele
  • Jaheda vee, märja rätiku või põletusgeeli kandmist põletusele
  • Teki laotamist šokis inimese peale
  • Ettevaatlikult inimese keeramist traumaasendisse
  • Keerulised võtted, näiteks lämbumise ja elustamise korral, peaksid ootama kuni laps on juba kooliealine. Nende oskuste omandamiseks peaks laps läbima koolituse professionaalse juhendaja juures.
    Kuigi väikelapsed on võimelised elustamise võtetest arusaama, puudub neil vajalik jõud ja kasv, et neid võtteid edukalt sooritada.  Suurem osa 9-aastaseid on aga juba võimelised neid võtteid korrektselt sooritama.

Esmaabikoolitused mõjuvad lastele innustavalt, kuna nad omandavad reaalselt kasutatava kompetentsi, mis võimaldab neil olla hädaolukorras täiskasvanuga võrdses seisus.  Erinevalt tavalisest akadeemilisest õppetööst, on lapsel lihtne näha esmaabiõppe rakendust päris elus.

5. Keskenduge olukordadele ja vigastustele, mille juhtumise tõenäosus on Teie peres tõenäolisem.

Kas teil on peres kellelgi epilepsia, südameprobleemid või mõni muu krooniline haigus? Kui on, siis keskenduge nende spetsiifikale ja kandke hoolt, et laps oleks teadlik nendest konditsioonidest ja oskaks neid vajadusel 112 operaatorile või arstile nimetada.  Kas elate veekogu lähedal või maamajas? Alajahtumise märkamine ja abistmine on siinjuures vajalik oskus, eriti talveperioodil. Järgmine kord, kui koos ujuma lähete, proovige hinnata teineteise nahatemperatuuri, huulevärvust, hingamissagedust ja käitumist.
Suviti ja soojemas kliimas, kus temperatuurid ületavad pidevalt 30 kraadi, on kuumarabandused ja päikesepõletused sagedasteks juhtumiteks, millele tuleks kohe reageerida.  Kas elate eramajas või maakohas, kus on palju puuke? Puukide lähedus ei pruugi olla eluohtlik, kuid tema hammustus võib põhjustada püsivaid kahjustusi. Seetõttu peaks lapsele õpetama, kuidas puuke märgata ja neid ohutult eemaldada.


ÄPP – Ole valmis 

Naiskodukaitse lehelt on võimalik endale laadida eestikeelne äpp, mis annab infot peaaegu iga hädaolukorra tarvis. 

Uuri lähemalt

6. Lõppude lõpuks jäävad lapsed ikka lasteks

Meie üheks ülesandeks vanematena on lapsele kinnitada, et nad ei pea olema kangelased ega ületama oma võimeid. Veenduge, et teie lapsed teaksid kõige tähtsamat: Ära sea end kedagi teist aidates ohtu ( sügavasse vette hüppamine, või  põlevasse majja tormamine). Tuleks välja tuua, et “Esmaabi” ei tähenda seda, et laps peab probleemi või vigastuse “ära lahendama”. Esmaabi tähendab, et esimesena kohale jõudnud “abistaja” annab abi oma oskustele ja võimetele vastavalt. Sageli tähendab see mõne teise täiskasvanu appi kutsumist nii kiiresti kui võimalik.

Suured tormid, üleujutused, metsatulekahjud, kortermaja põlengud või varisemised, kõrgepinge elektrilöögid … – oh jummel!
Kuigi need ekstreemsed olukorrad on mõeldavad ja sütitavad meie hirme, siis üllatusena tulevad vigastused just igapäevaste juhuste läbi. Teie laps kogeb ilmselt just igapäevaselt juhtuda võivaid vigastusi nagu näiteks vanema sugulase haigushood, auto-,rattaõnnetus või kukkumised toas ja aias.

Ma ei räägi Alice’iga kõikidest hirmsatest asjadest, mis võivad juhtuda – tema ülesanne ei ole muretseda. Me hoiame õpetuse mängulisena ning keskendume sellele, mida meil igahetk võib vaja minna. Lootus jääb, et tal tarvitseb oma esmaabioskusi kasutada vaid mitte eluohtlike põrutuste, muhkude ja kriimustuste korral.

References / viited:
Image sources / piltide allikad:
cookerydoodledoo.com/2012/08/firstaidkitchen
pixabay.com
Original Text source / Originaalartikkel (partly referred): learn.eartheasy.com/articles/teaching-my-child-first-aid-6-essentials/       Author: Robin Jacobs

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga